Dioba stare župe sv. Jurja

Stara župa sv. Jurja na Jezeru s korijenima još iz srednjega  vijeka, bila je doista velika, pa su službenim prekrajanjem od nje oblikovane tri nove župe. Odcijepljeni su joj sjeveroistočni i jugozapadni dio. Na sjeveroistoku oblikovana je župa Svetih Triju Kraljeva u Velikoj Erpenji (Nagy Erpenia), a na jugozapadu župa sv. Roka u Krajskoj Vesi (danas Luka).

OLTAR SV. JURJA

Župna crkva je u 19. stoljeću imala 4 oltara: glavni oltar sv. Jurja viteza, na južnoj strani oltar Trpećeg Krista, a na sjevernoj strani njemu sličan oltar sv. Barbare te oltar B. D. Marije (dar grofa Erdödya 1719. godine). Župni dvor bio je do te mjere izjeden od crva, te je gotovo neuporabljiv za stanovanje. Tu vrijedi spomenuti i kapelu Blažene Djevice Marije u Strmcu. Čitava je zidana i nadsvođena, krov je dobar. U njoj su tri oltara. Dva manja pokrajna oltara su posvećena sv. Antunu i sv. Ivanu Krstitelju. Na glavnom oltaru i danas se čuva najveća povijesna vrijednost župe Veliko Trgovišće.  Kip je drven, visok 110 cm, a prikazuje Majku Božju koja drži Dijete na lijevoj podlaktici, a u desnoj ruci ima jabuku. Nabori plašta otkrivaju da je skulptura izrađena u gotici, oko 1440., ili 1450-1460. godine. Ta se umjetnina i danas čuva.